Portfolio aplikacji

_01

Automatyczna kontrola optyczna (AOI) elementów elektronicznych przeznaczonych do montażu powierzchniowego (SMD)

Zautomatyzowana inspekcja optyczna rozmieszczenia elementów SMD na płytce drukowanej PCB jest koniecznością w przemyśle elektronicznym. Nasz system wizyjny w około pół sekundy sprawdza ponad 200 elementów po obu stronach płytki PCB.

Kamery są częścią dużej linii do depanelizacji, testowania, montażu i pakowania. Wszystkie operacje są w pełni zautomatyzowane. Kontrola optyczna jest obsługiwana przez 6-osiowe roboty ABB. Aby zapewnić bezbłędny wskaźnik wykrywania wad i utrzymać współczynnik fałszywych błędów poniżej 0,1%, zaimplementowano oświetlenie pod różnymi kątami i ze zmienną długością fali. Dzięki użyciu cyfrowego portu DIO (Input/Output) opartego na bezpośrednio programowalnej macierzy bramek (FPGA) pozwala na wykonanie 6 zdjęć w około 100 ms. Mocna jednostka przetwarzająca kończy całą inspekcję wizualną w około pół sekundy, wliczając w to komunikację z bazą danych Klienta.

_02

Detekcja nadlewów i niedolań w simmeringach

Uszczelniacz wałka rozrządu w samochodzie narażony jest na ekstremalne warunki – ogromne skoki ciśnienia oraz bardzo duże różnice temperatur. Ten niewielki element jest kluczowy dla poprawnej pracy całego silnika, a jego uszkodzenie może skutkować bardzo kosztowną naprawą.

Najbardziej znaczące wady formowania wtryskowego wykrywane są za pomocą testów ciśnieniowych. Jednak wady skurczenia lub przelania formy zwykle są kompletnie niewykrywalne w takich testach. Jednocześnie wada tak drobna, o wielkości zaledwie 0,1 mm może negatywnie wpłynąć na żywotność uszczelki. Marki, którym naprawdę zależy na wysokiej jakości swoich pojazdów, nie mogą ryzykować przeoczenia niedoskonałości. Błędy tego typu można zidentyfikować wyłącznie wizualnie. System wizyjny jest jedynym narzędziem, które sprosta takiemu zadaniu. Dzięki zastosowaniu podświetlenia skolimowanego i obiektywu makro o niskich zniekształceniach nasze systemy mierzą i porównują każdy wymiar uszczelki, eliminując wszelkie buble na etapie pakowania.

_03

Kontrola primera

Skuteczne owijanie profili folią wymaga równomiernego i niezakłóconego rozprowadzania kleju (primera). W przeciwnym razie wzór nie będzie przylegał równomiernie do powierzchni i z czasem wady zostaną wyeksponowane przez światło słoneczne.

Nie ma możliwości sprawdzenia jakości już zapakowanego produktu. Jedynym sposobem na upewnienie się, że końcowy produkt nie posiada wad, jest kontrolowanie dystrybucji kleju w czasie rzeczywistym. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza że primer jest przezroczysty. Z tego powodu większość dostawców primera umieszcza w swoich produktach świecący marker UV. Jakie są wady takiego rozwiązania? UV-A nie jest w pełni bezpieczny dla ludzi, dłuższa ekspozycja przyspiesza proces starzenia, a nawet może prowadzić do zaćmy. System wizyjny z filtrami bandpass zapewnia nie tylko w pełni zautomatyzowaną kontrolę primera, ale także bezpieczeństwo operatora maszyny.

_04

System pozycjonowania robota SCARA

Robot przemysłowy to doskonałe narzędzie do wykonywania powtarzalnych, prostych zadań. Jak każda maszyna, wymaga stabilnego środowiska, precyzyjnego pozycjonowania i użycia podobnych do siebie produktów, aby działał zgodnie z oczekiwaniami. Jednak dzięki dodaniu systemu wizyjnego, robot zyskuje znacznie większą elastyczność działania.

Znalezienie sposobu na wykrycie przezroczystych butelek losowo umieszczonych na perforowanym, metalicznym tle okazało się zbyt dużym wyzwaniem dla naszej korporacyjnej konkurencji. Dzięki oświetleniu pod niskim kątem zaprogramowaliśmy w pełni stabilną detekcję zarówno samych korków, jak i butelek. Przy użyciu kamer Full HD działających z prędkością 190 kl./s i naszego wydajnego komputera VX One utrzymaliśmy czas cyklu analizy poniżej 150 ms, dzięki czemu duet robotów może poruszać się płynnie bez żadnych opóźnień.

_05

Kontrola produkcji świec

Produkcja świec jest złożonym procesem. Praca z woskiem i szkłem, zwłaszcza przy dużych prędkościach, jest bardzo dużym wyzwaniem. Na wielu etapach może dojść do błędu, dlatego kontrola wizyjna gotowych produktów jest konieczna. Ogromne ilości i szeroka paleta kolorów oraz modeli świec nie ułatwiają tego zadania.

Nasz system wizyjny mierzy zarówno centryczność knota, jak i płaskość oraz wysokość powierzchni wosku. Poszukuje pęknięć w szkle, ocenia jego kształt (eliptyczność) i weryfikuje obecność etykiety. Odrzuca egzemplarze z wykrytymi pęcherzykami powietrza, pęknięciami, czy odciskami palców na powierzchni. Nasz system wykonuje wszystkie powyższe analizy, a nawet więcej, przy zachowaniu pożądanej wydajności linii produkcyjnej na poziomie 3,5 sztuki na sekundę.

_06

Pomiar pozycji wierceń

W produkcji mebli drewnianych wiercenie jest kluczowym procesem. Prawie każdy wytwarzany element posiada wiele otworów. Produkt końcowy można zmontować tylko wtedy, gdy są one odpowiednio dopasowane.

Wdrożyliśmy rozwiązania do wykrywania otworów w płytach meblowych, pomiaru ich położenia oraz średnicy. Nasze systemy mogą pracować w trybie inline bez konieczności zatrzymywania produktu na czas kontroli. Dzięki połączeniu kamer liniowych z enkoderem, gwarantujemy dokładność pomiaru w zakresie +/- 0,1 mm na powierzchniach o szerokości 2 m i długości przekraczającej 10 metrów. Prędkość liniowa deski do 800 m/min jest w pełni możliwa do uzyskania przy zastosowaniu naszego systemu wizyjnego. Kontroli poddajemy też bardziej skomplikowane, nie tylko prostokątne, kształty.

Wykonujemy również inne instalacje na specjalne zamówienie.
Dowiedz się, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić:

Specjalizujemy się także w:
Zacznij swój projekt od dobrej wizji!