Rozwiązania branżowe

Od najczęstszych zadań, takich jak sprawdzanie elementów SMD (do montażu powierzchniowego) na płytce PCB, przez kontrolę coatingu w UV-C, czy weryfikację rozmieszczenia elementów ręcznych (THT), aż po najbardziej skomplikowane kontrole lutowania i zrobotyzowane aplikacje do montażu końcowego produktu. Elektronika nadaje tempo rozwoju automatyki. VisionX jest po to, by urzeczywistnić Twoje nawet najbardziej skomplikowane pomysły.

_01

Automatyczna kontrola optyczna (AOI) elementów elektronicznych przeznaczonych do montażu powierzchniowego (SMD)

Zautomatyzowana inspekcja optyczna rozmieszczenia elementów SMD na płytce drukowanej PCB jest koniecznością w przemyśle elektronicznym. Nasz system wizyjny w około pół sekundy sprawdza ponad 200 elementów po obu stronach płytki PCB.

Kamery są częścią dużej linii do depanelizacji, testowania, montażu i pakowania. Wszystkie operacje są w pełni zautomatyzowane. Kontrola optyczna jest obsługiwana przez 6-osiowe roboty ABB. Aby zapewnić bezbłędny wskaźnik wykrywania wad i utrzymać współczynnik fałszywych błędów poniżej 0,1% zaimplementowano oświetlenie pod różnymi kątami i ze zmienną długością fali. Dzięki użyciu cyfrowego portu DIO (Input/Output) opartego na bezpośrednio programowalnej macierzy bramek (FPGA) pozwala na wykonanie 6 zdjęć w około 100 ms. Mocna jednostka przetwarzająca kończy całą inspekcję wizualną w około pół sekundy, wliczając w to komunikację z bazą danych Klienta.

_02

Automatyczna kontrola optyczna (AOI) elementów elektronicznych przeznaczonych do montażu ręcznego (THT)

Sprawdzenie prawidłowego rozmieszczenia elementów THT przed lutowaniem jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie czasu i nakładów finansowych przy produkcji płytek PCB.

Nasz system weryfikuje poprawność obłożenia PCB komponentami przewlekanymi przed wjazdem produktu na falę lutowniczą. Potrafimy zweryfikować także polaryzację kondensatorów, nawet jeśli nie są one ustawione w idealnej, pionowej pozycji. Przy dodatkowym zastosowaniu kamery umieszczonej od dołu na liniowym układzie xyz (robot gantry), możemy mieć pewność, że wszystkie nóżki elementów przeszły przez płytkę dokładnie w wyznaczonych dla nich miejscach. Taki system wizyjny pozwala znaleźć błędy w obłożeniu zanim elementy zostaną przylutowane, co z kolei umożliwia łatwą i szybką wymianę oraz znacząco oszczędza czas naprawiaczy.

_03

System kontroli coatingu

Conformal coating to cienka, przezroczysta warstwa folii polimerowej, której zadaniem jest ochrona elementów elektronicznych na płytce drukowanej. Najskuteczniejszym sposobem sprawdzenia jej równomiernego rozprowadzenia jest użycie światła UV-A.

Dostawcy powłok ochronnych wzbogacają skład swoich produktów o świecący marker UV. Pozwala to na wygenerowanie doskonałego kontrastu pomiędzy pokrytą przez powłokę ochronną i czystą częścią płytki PCB. Jakie są wady takiego rozwiązania? UV-A nie jest w pełni bezpieczny dla ludzi, dłuższa ekspozycja przyspiesza proces starzenia oraz może stać się przyczyną zaćmy. System wizyjny z filtrami bandpass zapewnia nie tylko w pełni zautomatyzowaną i perfekcyjnie stabilną kontrolę dystrybucji powłoki – jest też w stanie znaleźć drobiny lakieru w niedozwolonych miejscach produktu. Co jednak najważniejsze –zapewnia pełne bezpieczeństwo operatora.

Zacznij swój projekt od dobrej wizji!